Drobečková navigace

Úvodní stránka > Akce > ROK 2015 > Fašank 2015

Fašank 2015

FAŠANKU, FAŠANKU, už je ťa namále....  Už sa fašank krátí už sa nenavrátí…
Období fašanku – svátku provoněného koblihami, slaninou a pálenkami  začíná již 6. ledna svátkem Tří králů a vrcholí o víkendu před popeleční středou, což je letos 28. února, čtyřicet dní před Velikonocemi.
Je to čas zabíjaček a lidového veselí. Počátky tohoto svátku je potřeba  hledat v předkřesťanském kultu zimního slunovratu. V Čechách se tento  svátek nazývá masopust a nás na Moravě fašank, což je zkomolenina  německého slova Fasching. Lze se domnívat, že tradice fašanků vznikla  právě v Německu, někdy kolem roku 1133. U nás existují první zmínky o  pořádání fašanků ze 13. století. Původně byly největší a  nejrozpustilejší zábavy v pondělí a úterý před popeleční (škaredou)  středou, dnes se většina fašanků z pracovních důvodů koná již o víkendu.
A byly to oslavy velice bujaré, nesmělo docházet ke sporům,  dveře domů a paláců byly otevřené. Průvody, taškařice, zapalování svící, panovalo všeobecné veselí.Především souvisel se zemědělským kalendářem, s přípravou na  jarní práce. Bylo to loučení s vládou zimy a radost s nástupem nového života. Současně však příprava na dlouhý půst před Velikonocemi.

Dobrkovská masopustní obchůzka odstartovala tradičně v 9 hodin první písničkou na návsi. V rytmu lidovek doprovázených Petrovou harmonikou obešli vesele maskovaní fašankáři celou vesnici, u každého domu se zastavili, zazpívali a přinesli veselou náladu. Přestože patříme mezi ty menší vesničky, poslední štamprlka jim byla nabídnuta až za tmy. A velké ocenění si zaslouží také fantazie kluků při volbě masek. Ty byly i letos originální, vtipné, ikdyž častokrát sami o sobě moc nezahřály, což ale na sobě nedal nikdo znát.

fotogalerie

 

 

 

Menu

POLICIE ČR - Obvodní oddělení Luhačovice

Uherskobrodská 877,
763 26 Luhačovice
Telefon:
+420 974 666 605

http://www.policie.cz/

zloopluhac@mvcr.cz

www.luhacovskezalesi.cz

portal.gov.cz

www.moravskyregion.cz

www.mestaobce.cz

http://www.mestozlin.cz/page/1617.neprehlednete/

19. 7. Čeněk

Zítra: Ilja

Rychlý vyhledávač autobusového spojení

Vyhledá spoj, který v příštích 3 hodinách projede vybranou zastávkou.

http://m.zlin.mpvnet.cz/

mapka_cr.gif

Návštěvnost stránek

339714
Tipy, připomínky a články ke zveřejnění můžete posílat na e-mail: dobrkovice@volny.cz